Rastliny v spálni zlepšujú spánok

Izbové rastliny vhodné do spálne výrazne zlepšujú spánok

Spíme kratšie a náš spánok je menej kvalitný, ako ho mali naši starí rodičia. Spôsobuje to dnešná doba a rýchly životný štýl. A najmä množstvo elektroniky, s ktorou zaspávame. Problémy so spánkom má viac ľudí, než si myslíte. Nemusíte však hneď siahať po liekoch a lepších matracoch.

Kvalitný spánok sa dá zlepšiť jednoduchými zmenami a úplne prírodnou cestou. Stačí spálňu oživiť zeleňou, teda izbovými rastlinami. A nemusíte sa báť, že vám rastliny budú kradnúť kyslík.

Izbové rastliny čistia vzduch

Vďaka slnečnému svetlu v rastlinách prebieha fotosyntéza. Čo znamená, že prijímajú oxid uhličitý a premieňajú ho na kyslík, ktorý dýchame. V noci slnko nesvieti a rastliny teda kyslík neprodukujú, ale ho spotrebúvajú. Preto sa ľudia boja mať izbové rastliny v spálni.

Je to síce pravda, no veľmi skreslená. Aby sme naozaj pocítili, že nám rastliny „berú“ kyslík, museli by sme ich mať v izbe stovky. Rastliny v noci dýchajú, ale nie všetky. Niektoré sú výnimkou a kyslík naopak produkujú aj  noci.

Preto by v spálni nemali chýbať. Čistia vzduch a zlepšujú kvalitu spánku. Okrem toho majú aj dekoračné vlastnosti a zeleň na pohľad upokojuje.Prinášame vám pár tipov na izbové rastliny, ktoré sú do spálne viac než vhodné. Ukážeme si tie, ktoré majú najlepšie účinky a nie sú náročné na starostlivosť.

Izbové rastliny vhodné do spálne:

1. Svokrin jazyk:

(Sansevieria trojpása): Pravdepodobne najviac využívaná izbová rastlina v spálni. Nevyžaduje si veľa denného svetla a ako jedna z mála rastlín produkuje kyslík aj v noci.

Je nenáročná na údržbu, stačí ju polievať len raz za jeden až dva týždne. Čistí vzduch a preto by nemala chýbať v žiadnej spálni, hlavne ak ste alergici.

2. Levanduľa:

Poznáme ju prevažne v sušenej forme, no do spálne sa hodí živá v črepníku. Má svoju špecifickú jemnú vôňu, ktorá prirodzene upokojuje. Navodzuje pocit ospalosti a tlmí pohyb očí.
Taktiež filtruje pachy a bráni výskytu molí. Levanduľa zabezpečuje hlbší spánok.

3. Aloe vera:

Ani táto rastlina by nemala chýbať u alergikov a astmatikov. Skvalitňuje vzduch a kyslík dokáže produkovať aj v úplnej tme. Má aj jednu zaujímavosť. Keď je v ovzduší vysoká koncentrácia toxických látok, na jej listoch sa urobia malé hnedé škvrny. Rastlina vás takto upozorní.

4. Brečtan:

Podľa viacerých štúdii je brečtan rastlinou číslo jedna pri prečisťovaní vzduchu. Dokáže pohlcovať škodlivý formaldehyd, ktorý je napr. súčasťou benzínu a nafty.

Darí sa mu aj pri obmedzenom prísune slnečného svetla a znižuje koncentráciu vzdušných plesní.

5. Potosovec zlatý:

Nenáročná čistička vzduchu. Nepotrebuje veľa svetla a vyzerá pekne, takže spálňu skrášli aj na oko.

6. Papradie:

(Nefrolepka vznešená) Darí sa mu vo vlhkom prostredí. Zachytáva prach a filtruje znečisťujúce látky v ovzduší.

Vyskúšajte. Vyberte si rastlinu alebo rastliny, ktoré sa vám pozdávajú. Budete prekvapení, ako sa vám zlepší kvalita spánku.

Nezabúdajte však na to, že rastliny nestačí len mať. Treba sa o nich starať aby boli správnej kondícii. O to viac sa vám to vráti. Izbové rastliny je dôležité hnojiť tekutým hnojivom obsahujúcim dusík, fosfor, draslík a mikroprvky, aby sa im darilo čo najlepšie.