Potrebujete pomoc? +421 915 232 662
Veľkoobchod AGRO TEAM, s.r.o
Všetky články

Príprava substrátu

Substrát je umelo vytvorené živné médium, v ktorom rastú rastliny od generatívneho či vegetatívneho množenia až pod dobu, kedy sa zasadia do voľnej pôdy. Niekedy sa jedná o týždne, v opačnom prípade sú to roky pri pestovaní kontajnerovaných vzrastných drevín. Z tohto hľadiska je potrebné uvažovať o kvalite substrátu, ktorý výrazne ovplyvňuje vitalitu rastliny v ňom pestovanej.

V dnešnej dobe nájdeme v ponuke záhradných centier a záhradkárskych potrieb veľké množstvá substrátov pre rôzne rastliny. Jednotlivé substráty sa majú čo najviac priblížiť domácim podmienkam rastlín, pre ktoré sú určené s požadovaným pomerom hnojív. Preto je v portfóliu možné nájsť napríklad substráty pre rododendrony a azalky, letničky, balkónové rastliny alebo špeciálne pre muškáty, pre čučoriedky, ihličnany, okrasné kry alebo izbové rastliny. V ponuke taktiež možno nájsť aj univerzálne substráty , ktoré obsahujú základné vyhnojenie a najväčší rozdiel je v pH. Pri výbere substrátov je potrebné si uvedomiť, pre aké rastliny bude určený. Pre ihličnany, rododendrony a azalky by mal mať nižšie pH. Ďalej to je účel. Substráty na výsev a množenie sú jemnejšie, majú vyšší podiel piesku a obsah stimulantov. V neposlednom rade je to doba, počas ktorej budú rastliny v substráte. Lacnejšie substráty sa skôr rozpadajú, v lete po preschnutí často strácajú schopnosť opätovného nasávania a zadržiavania vody a obsahujú menšie množstvo zásobných hnojív, čo je pre kontajnerované okrasné rastliny nevhodné. Avšak pri dopestovaní priesad zeleniny, čo trvá iba zopár týždňov postačujúce. Rozdiel v cene okrem zastúpenia hnojív je spôsobený zložením substrátov.

Zloženie substrátov

Substráty sú zložené z viacerých zložiek, medzi ktoré patrí rašelina. Tá ma za úlohu vyľahčenie substrátu, zadržiavať vodu a nadbytočnú prepúšťať. Substráty s vysokým podielom nekvalitnej rašeliny sú lacnejšie a práve v lete náchylné na zaschnutie. Nevýhodou rašeliny je aj nízky obsah živín. Druhou zložkou je kompost. Ten dodáva do substrátu živiny a humusové látky. Jeho nevýhodou je nízka priepustnosť pre vodu. Nezanedbateľnou zložkou je piesok. Jeho úlohou je zabezpečiť priepustnosť a odtok vody. Nevýhodou je, že neobsahuje žiadne živiny. Do substrátov sa často pridáva aj perlit. Drobné biele častice, ktoré vyľahčujú substrát a pútajú na seba vodu. Nevýhodou ako aj u piesku je, že neobsahuje živiny. Istý podiel v substráte tvoria ílovité časti alebo ílovitá pôda. Úlohou tejto zložky je pútať anorganické hnojivá, ktoré je nevyhnutné pridávať dlhšie pestovaným rastlinám v kontajneroch. V substrátoch môžu byť v minimálnom zastúpení aj kôra poprípade kokosové vlákna. Pomer jednotlivých zložiek závidí od použitia substrátu pre jednotlivé pestovateľské skupiny rastlín, od ceny a od receptúry jednotlivých firiem, ktoré substráty vyrábajú.

Univerzálny recept na domáci substrát:

40 % – rašelina – rašelinu je možné zakúpiť v každom záhradnom centre.

40 % – kompost – kompost je možné použiť z vlastnej záhrady alebo si zabezpečiť kompost z profesionálnej kompostárne. Nevýhodou domáceho kompostu je zásoba semien burín, ktorých je možné sa zbaviť preparovaním alebo prehrievaním. Kompost z profesionálnej kompostárne často krát obsahuje veľké nerozložené časti, ktoré treba odstrániť, ak sa jedná o substrát na výsev.

9,5 % – piesok – piesok je možné zakúpiť v stavebninách

5 % – perlit – zakúpiť perlit je možné v každom záhradnom centre

5 % – ílovitá pôda – postačuje pôda zo záhrady

0,5 % anorganické hnojivá – vhodné je primiešavať dlhopôsobiace hnojivá so základnými živinami NPK

Jedná sa o jeden z možných univerzálnych receptov na domáci substrát. Pre ihličnany je vhodné použiť kompost z dreva ihličnanov a ihličia. K výsevu sa zvyšuje v substráte podiel piesku, navyše musí byť jemný a sterilný, čo sa zabezpečí preparením alebo prehriatím na teplotu 60 °C.

Platby kartou