Základy pre krásny balkón

Balkónové rastliny potrebujú v prvom rade pravidelnú starostlivosť. Pripomeňme si niekoľko úkonov, ktoré by sme mali robiť, aby boli rastlinky na našom balóne stále svieže a obsypané kvetmi.

Pravidelná zálievka

To najdôležitejšie čo môžete pre svoje rastliny urobiť a vyhnúť sa teplotným stresom. V letných horúčavách môže byť nedostatočná zálievka pre rastliny fatálna. Polievajte keď zistíte, že už substrát trochu preschol, alebo podľa indikátoru hladiny vody v kvetináči. Voda nesmie byť studená. Rastliny môžu studenou vodou dostať teplotný šok. Mala by mať takú teplotu akú má substrát. Nechajte vodu chvíľu odstáť a teplota sa prispôsobí prostrediu. Ideálne je polievať ráno alebo večer.

Prihnojenie

Raz za týždeň pridajte do zálievky hnojivo. Najlepšie je použiť hnojivo určené pre balkónové rastliny a riadiť sa podľa návodu. Zálievku s hnojivom aplikujte vždy na vlhký substrát, aby dobre vsiaklo do substrátu a nepoškodilo tak rastlinu na povrchu.

Rez

Odstraňovanie odkvitnutých kvetov – po odkvitnutí kvetov začína proces tvorby semien, ktorý začne rastlinku zbytočne vyčerpávať. Keď ich odstránime, umožníme rastline nahodiť nové puky.

Skracovanie previsnutých výhonkov – ak vidíte, že sú už výhony príliš dlhé, nebojte sa ich skrátiť.  Zabrzdíme tým bujný vegetatívny rast a podporíme tvorbu nových kvetov, ale aj nových výhonov.

Priestor

Dostatočne veľký kvetináč – doprajme našim rastlinám priestor pre koreňovú sústavu. Vo väčšom kvetináči substrát nevyschne tak rýchlo, čo zabráni aj prehrievaniu koreňov.