Potrebujete pomoc? +421 915 232 662
Veľkoobchod AGRO TEAM, s.r.o
Okrasná záhrada

Výživa letničiek

O výžive letničiek toho už bolo napísaného veľa, avšak túto tému si treba často pripomínať. Dnes sa budeme venovať výžive skupiny rastlín nazývaných letničky. V prvom rade je treba pripomenúť trochu teórie, čo to vlastne tie letničky sú. Z praktického hľadiska ide o skupinu pestovaných rastlín, ktoré po jednej vegetačnej sezóne odumierajú. Samozrejme je to s nimi ešte trochu zložitejšie. Delia sa na dve skupiny: na pravé letničky, ktoré za vegetačnú sezónu vyrastú, vykvitnú a odumrú, typickým príkladom je nechtík lekársky (Calendula officinalis); a na nepravé letničky, tie sú vo svojej domovine vytrvalé, ale v našich podmienkach sa pestujú jednu sezónu, napríklad muškát krúžkovaný (Pelargonium zonale).

Mnoho letničiek sa u nás pestuje ako balkónové rastliny, alebo sa používajú do záhonov, buď ako okrasné alebo na rez kvetov. Súčasným trendom sú letničkové zmesi pre priame výsevy do záhonov či zakomponovanie letničiek do trvalkových výsadieb, rozhodením osiva na povrch pôdy. Avšak priestor je aj pre ďalšie možnosti, ako sú rôzne kombinácie používania menej známych druhov. My sa v tomto článku budeme venovať letničkám pestovaných v záhonoch. Takéto letničky potrebujú o niečo menej živín než balkónové rastliny, prevažne preto, že sú pestované v otvorenej záhradnej pôde, kde sa určitá zásoba živín predpokladá.

Ide o veľmi širokú skupinu rastlín, ktorá má najrôznejšie nároky. Letničky, ktoré u nás bežne pestujeme pochádzajú z celého sveta a z najrôznejších podmienok. Tu prichádzame k problematike ich výživy. Každá rastlina svojím rastom spotrebováva určité živiny a ani u letničiek tomu nie je inak. Niektoré letničky sú na živiny nenáročné, pretože pochádzajú z oblastí s chudobnejšou pôdou, ale samozrejme sú aj druhy, ktoré potrebujú viacej živín. Kedysi bol vžitý mýtus, ktorý sa na mnohých záhradách stále praktizuje, a to hnojenie NPK. Dusík, fosfor, draslík sú kľúčové makroživiny pre všetky rastliny, avšak mikroživiny (železo, meď, zinok a iné) nie sú o nič menej dôležitejšie. Sú dokonca nevyhnutné. Všeobecne teda pre pestovanie vitálnych, krásne kvitnúcich a zdravých rastlín, v našom prípade letničiek, potrebujeme optimálne vyváženie živín. Práve s mikroživinami je veľmi často problém, pretože v máloktorej pôde sa nachádzajú v správnom množstve všetky a hlavne v rýchlo prijateľnej forme. Problém často býva s prijateľnosťou železa, ktoré sa v pôde viaže na horšie prijateľné zlúčeniny. Vegetačné obdobie, kedy sa letničky musia predviesť v celej paráde a musí im to vydržať, nie je dlhá. Preto je nevyhnutné aby mali v tej dobe správnu výživu. Pomerne vhodným spôsobom dodania živín, práve pre letničky, je použitie hnojiva s mikroživinami (kovy) v chelátovej forme, viazané s EDTA (chelatačné činidlo). Zjednodušene sa dá povedať, že v chelátovaj forme (väzbe) sa tieto mikroživiny nachádzajú aj v samostatných rastlinách, čím je zaistené rýchle, jednoduché a cielené vstrebávanie živín do rastliny.

Ako ideálna možnosť pre prihnojenie sa javí kvapalné alebo tekuté hnojivo. Táto forma hnojiva ako by sa priamo našla pre dnešnú uponáhľanú dobu. Aplikácia v zálievke je veľmi jednoduchá a pohodlná, navyše živiny v kvapalných hnojivách sú až na niektoré formy dusíku rozpustné vo vode a tým rýchlo prijateľné. A tu sa nám pre letničky ponúka ideálna kombinácia kompletného kvapalného hnojiva s rýchlo vstrebateľnými makroživinami a rýchlo vstrebateľnými mikroživinami v chelátovej forme s EDTA, ktorá nám zabezpečí krásne kvitnúci letničkový záhon po celú sezónu.

Platby kartou