Rez ruží

Ako strihať ruže?

Tajomstvo krásneho a bohatého kvitnutia ruží je každoročné strihanie. Rezom podporujeme prirodzený proces tvorby nových vitálnych a zdravých prírastkov. Správnym rezom rastlinu omladíme. Odrežeme odumreté a poškodené drevo, rastlinu prevzdušníme a pustíme k nej svetlo.

Kedy ostrihať ruže?

Rez ruží robíme v období vegetačného pokoja alebo na začiatku pučania. Nemalo by sa rezať počas mrazu lebo by mráz mohol poškodiť púčik pod miestom rezu a výhonok by odumrel. Tradične režeme v marci alebo v teplejších oblastiach už koncom februára. Odhadnúť správny čas rezu na jar nám pomáha aj kvitnutie Zlatovky prostrednej (ľudovo Zlatý dážď). Kvitnutie zlatovky je ideálnym indikátorom pre rez ruží, ktoré kvitnú na novom dreve. Všeobecne treba ruže, ktoré kvitnú na novom dreve strihať po posledných jarných mrazoch a tesne pre ich pučaním. Ak Vaše ruže kvitnú na starom dreve, načasujte si rez na jeseň.

Ako ostrihať ruže?

Na rez ruží si zoberte nožnice s dlhými rukoväťami. Kvalitné ostré záhradné nožnice by ste si pri tomto type dreva mohli zničiť. V prvom rade odstránime staré a poškodené alebo odumreté drevo. Potom odstránime výhony vyrastajúce z koreňov. Poškodené výhonky skrátime čo najskôr po zdravé drevo. Odstránime aj krížiace sa výhony, zahusťujúce a tie ktoré sú tenšie ako ceruzka. Mali by vám zostať 3-4 výhony. Ak má rastlina viac výhonov odstráňte tie tenšie a slabšie. Výhony ktoré vám zostali skráťte na 45 až 60 cm. Pri ťahavých ružiach neskracujte výhony a nechajte ich dlhé. Odstráňte ich len v prípade ak sú choré alebo poškodené. V prípade že je ruža príliš hustá nebojte sa ju preriediť a upraviť podľa požadovaného tvaru.

Technika rezu ruže

Tenkú čepeľ nožníc umiestnime 5 mm nad očkom, aby sme nenechal dlhý kýpeť, ktorý by uschol a bol náchylný na choroby. Rez urobíme pri očkách, ktoré smeruje smerom von od centra ruže a v uhle 45° zvažujúci sa dole smerom od púčika.

Dĺžka rezu

Typ rezu ovplyvňuje kvitnutie ruží. Ak si zvolíme nízky strih, môžeme očakávať menej ale väčších kvetov, ktoré vytvoria kompaktnejší tvar. Ľahký strih vám prinesie viac menších kvetov na dlhých stonkách.