cibuľa sadzačka

Popis kategórie

Zemiaky, cibuľa a cesnak patria v našej ponuke medzi sezónnu ponuku. Nájdete ich u nás len v určitých obdobiach, predovšetkým počas jarných a jesenných mesiacov. Dôvodom je ich špecifický rastový cyklus a požiadavky na pestovanie.

Táto zelenina je bežne vysádzaná v období jari a jesene, kedy prírodné podmienky a klíma najlepšie vyhovujú ich rastu. Výber vhodného času na ich výsadbu je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane aktuálneho stavu pôdy a mikroklímy. Zemiaky sú obvykle vysádzané na jar, keď sa pôda dostatočne zohreje po zime, avšak väčšinou až po uplynutí rizika mrazov. Sadenice cibule a cesnaku sa tiež typicky vysádzajú v podobnom období, hoci niekedy môže ich výsadba začínať už koncom jesene, s cieľom dosiahnuť úrodu počas leta. Je dôležité zohľadniť tieto faktory a zvoliť správny čas výsadby pre optimálne výsledky.

Prečo sú sadenice zemiaku, cibule a cesnaku sezónne?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sú zemiaky, cibuľa a cesnak považované za sezónne produkty. Jedným z hlavných faktorov je ich obmedzená životnosť počas skladovania. Aj keď sú po zbere schopné byť uskladnené, ich kvalita sa časom zhoršuje. Dochádza k postupnej strate výživných látok a zmene chuťových vlastností, čo môže ovplyvniť aj ich textúru. Jedným z najčastejších problémov je možné klíčenie, čo môže znehodnotiť samotnú zeleninu. Tento proces môže spôsobiť rast výhonkov alebo nežiaduce zmeny v chuti, čo môže ovplyvniť aj možnosť ich použitia v kuchyni.

Okrem toho, ich rastový cyklus je úzko prepojený so sezónnymi zmenami v prírode a klimatickými podmienkami. Pestovanie zemiakov, cibule či cesnaku si vyžaduje určité špecifické prostredie a optimálne podmienky, ako je vhodná teplota, dostatok slnečného žiarenia a primeraná vlhkosť. Tieto podmienky sú často najlepšie po období mrazov a po období najintenzívnejších horúčav. Je to práve v týchto obdobiach, keď sa rastliny najlepšie vyvíjajú a dosahujú svoju najväčšiu vitalitu. Preto je možnosť ich produkcie obmedzená na konkrétne časové úseky, kedy sú tieto podmienky najpriaznivejšie.

Skladovanie zemiakov, cibule a cesnaku

Zemiaky by mali byť skladované na chladnom, suchom a tmavom mieste, aby sa predišlo klíčeniu a hnilobe. Ideálna teplota pre skladovanie zemiakov je okolo 7-10 °C. Vyhnite sa umiestňovaniu zemiakov do chladničky, pretože príliš nízka teplota môže spôsobiť, že škrob v zemiakoch sa premieňa na cukor, čo môže ovplyvniť ich chuť a textúru. Skladujte ich v papierových vreciach, debničkách alebo na vyvýšených policiach, aby sa vzduch mohol voľne pohybovať okolo zeleniny.

Cibuľa a cesnak by mali byť skladované na suchom a chladnom mieste s dobrou cirkuláciou vzduchu. Ideálna teplota pre skladovanie tejto cibuľovej zeleniny je okolo 0-4 °C, pričom vlhkosť by mala byť nízka. Cibuľa či cesnak by sa nemali skladovať v blízkosti zemiakov alebo iných ovocných a zeleninových produktov, pretože uvoľňujú plyny, ktoré môžu spôsobiť hnilobu alebo prehryznutie iných plodín. Môžete ju skladovať v papierových vreciach alebo na mriežkach, kde sa vzduch môže voľne pohybovať. Najčastejšie sa však skladuje v špajzi či pivnici, kde je ako nízka hodnota vlhkosti, tak aj svetla.

S výberom vhodných sadeníc týchto plodín z našej ponuky si môžete zabezpečiť bohatú úrodu najvyššej kvality. Je dôležité mať na pamäti, že kvalitné sadenice sú kľúčové pre úspešný výsledok. Sadenice z našej ponuky sú tej najlepšej kvality s vysokou klíčivosťou.

Tieto sadenice vám umožnia pestovať zdravú a chutnú zeleninu, ktorá je plná živín a vitamínov. Okrem toho, sú určené pre rôzne typy pestovania - od tradičných záhrad po vyvýšené záhony a dokonca aj balkónové kvetináče. Vyberte si z našej rozmanitej ponuky sadeníc a začnite pestovať svoju vlastnú čerstvú zeleninu s očakávaným výsledkom hojnosti vašej úrody.

Zoradiť:
Najpredávanejšie
Najlacnejšie
Najdrahšie
Najnovšie
Odporúčané