Ako chrániť izbové rastliny voči červcom, pukliciam a štítničkám?

Ako šikovne chrániť izbové rastliny

Izbové rastliny nestačí len polievať. Je pravda, že sú väčšinou nenáročné na starostlivosť. No nejakú starostlivosť si predsa len vyžadujú. Najmä ak chceme, aby nám rastliny vydržali v dobrej kondícii aspoň nejakú dobu.

Na izbových rastlinách sa škodcovia vyskytujú zriedkavejšie, ako na tých vonkajších. To ale neznamená, že sa nevyskytujú vôbec. Škodcov je dobré podchytiť včas, inak hrozí, že rastlina uhynie. Dokonca sa môže stať, že sa škodcovia rozšíria na susedné rastliny.

Červce, puklice a štítničky sú najbežnejší škodcovia

V prírode sú škodcovia rastlín všade. Ľahko sa vedia dostať aj do interiéru. Dovnútra sa môžu dostať vetraním alebo si ich môžete priniesť so sebou. V zakúpenej rastline alebo zemine.

Práve červce, puklice a štítničky ohrozujú izbové rastliny najčastejšie. Zvyknú sa objaviť najmä s príchodom leta a tepla. Červce sú pohyblivé a ich oválne telo chránia voskové výlučky, ktoré vyzerajú ako chumáče vaty.

Štítničky sa prisávajú na jednom mieste, kde sú po celý život. Pohybujú sa len kým sú larvy mladé. Vylučujú oválny voskový štítok, ktorý sa dá zlúpnuť, no hmyz ostane na rastline. Zvyknú sa vyskytovať na spodnej časti listov okolo stredovej žilky.

Aj puklice sa prisávajú na jednom mieste a pohybujú sa, len pokiaľ sú larvy mladé. Nevytvárajú však voskový štítok. Ich pokožka je voskovito vypuklá a od rastliny sa odlúpnu vždy celé. Vyskytujú sa tiež na spodnej časti listov.

Títo škodcovia napádajú už oslabené rastliny, ktoré sú tým pádom náchylnejšie na napadnutie. Živia sa cicaním rastlinných štiav. Červce navyše vylučujú lepkavú medovicu, ktorá tvorí živnú pôdu pre huby. Pri intenzívnom napadnutí sa môžu objaviť aj na nábytku alebo dlážke a koberci.

Ako sa zbaviť škodcov

Všetky tri spomenuté typy škodcov sa dajú z rastliny odstrániť mechanicky. Musíte to ale robiť dôkladne, inak to nemusí mať požadovaný účinok.

Neodporúča sa používať chemické prípravky. Najprv odstráňte škodcov mechanicky odlúpnutím. A následne rastlinu dôkladne poumývajte len s handričkou namočenou v mydlovej alebo saponátovej vode.  Nezabúdajte na všetky záhyby a spodnú stranu listov. Tento proces je dôležité opakovať niekoľko dní po sebe.

Červcov sa zbavuje ťažšie a vo vyššom štádiu nezostáva nič iné, len použiť chemické prípravky. Tento proces robte len vonku a rastliny dovnútra nevracajte, až pokiaľ neuplynie ochranná doba. Počas ošetrovania izbových rastlín je tiež dobré napadnuté rastliny oddeliť od tých zdravých.

 

Prevencia je najlepší liek

Rastliny oslabujú najmä nevhodné podmienky. Najčastejšie to je nedostatočné vetranie, nerovnomerná závlaha alebo príliš suchý vzduch. Škodcom sa dá vyhnúť prevenciou, teda zabezpečením priaznivých podmienok a dobrej výživy rastlín.

So začiatkom jari a s pribúdajúcimi slnečnými dňami je dobré miestnosť s izbovými rastlinami častejšie vetrať. Je tiež dobré vzduch v miestnosti zvlhčovať alebo rastliny priamo postrekovať vodou.

Pre správnu výživu rastlín používajte kvalitné hnojivá ako napr. od spoločnosti Konvička. Tieto hnojivá zabezpečujú komplexnú výživu pre izbové rastliny. Obsahujú totiž dusík, fosfor, draslík a mikroprvky vo forme chelátu pre rýchly príjem živín.

Vždy uprednostnite produkty na prírodnej báze pred zbytočnou chémiou. Účinné biologické pesticídy voči škodcom sú známe produkty ako Karanimba mikro alebo Rock effect.

Niekedy stačí rastliny len z času na čas skontrolovať, aby ste prípadných škodcov podchytili včas. Prevencia je časovo nenáročná, preto sa ju neoplatí zanedbať.