Pestovanie rajčiakov
Pestovanie rajčiakov začíname s výsevom v marci. Najskôr sa vysievajú odrody tyčkových rajčiakov – s neukončeným rastom, dorastajú vyšších rozmerov, a o približne dva týždne neskôr odrody kríčkových rajčiakov – s ukončeným rastom, tvoria nízke kríčky.
Vysiate osivo zalejeme a dáme do miestnosti s teplotou 22-24 °C. Osivo klíči približne 3 dni až týždeň. Závisí to najmä od jeho kvality a veku. Po vyklíčení sa rastliny premiestnia do miestnosti s teplotou 18-20 °C cez deň. Počas noci by mala teplota klesnúť približne o 5 °C. Pri týchto teplotách sa následne rastliny dopestovávajú do veľkosti vhodnej na vysadenie na trvalé stanovisko. Dôležitá je pravidelná závlaha, pričom substrát by nemal úplne preschnúť. Vhodné je hnojenie vodorozpustnými hnojivami približne raz za týždeň.
Výsadba rajčiaku
Vhodné sadenice k výsadbe na trvalé stanovisko by mali mať pri tyčkových odrodách osem pravých listov a výšku približne 250 mm, pri kríčkových odrodách 6 pravých listov a výšku približne 150 mm. Výška je orientačná a môže sa líšiť od podmienok pestovania. Sadenice s nízkou intenzitou slnečného žiarenia sú viac vytiahnuté a môžu poliehať. Kvalitná sadenica by mala samostatne priamo stáť. Celková dĺžka predpestovania je 40 – 60 dní. Rajčiak sa na voľnú plochu vysádza po 15. máji, do krytých stavieb (fóliovník, skleník) o dva týždne skôr.
Pestovania rajčiakov z priameho výsevu
Menej používanou možnosťou je pestovania rajčiakov z priameho výsevu. Táto možnosť sa skôr využíva pri veľkoplošnom pestovaní kríčkových rajčiakov s deštrukčným zberom, kedy sa plody zberajú pomocou mechanizácie a zničí sa celý porast. Plody sú následne využívané na ďalšie priemyselné spracovanie. Výsev sa vykonáva v tretej dekáde mesiaca apríl.
Tip na rajčiaky odolné k plesni: