Prečo si zasadiť vlastné zemiaky?
Zemiaky sú jednou z najkonzumovanejších potravín, a preto ich tak radi pestujeme. Je pravda, že sa dajú kúpiť v každom obchode, no ľudia čoraz intenzívnejšie preferujú domáce pestovanie. Niet nad pocit zadosťučinenia z vlastnej úrody a najmä čerstvých „BIO“ zemiakov. Domáca úroda sa však nemusí vždy podariť. Zemiaky môžu napadnúť škodcovia alebo choroby, ktoré ich poškodia. Prípadne úrodu celkom zničia. Najbežnejšie choroby sú pleseň zemiaková a chrastavitosť, a z pomedzi škodcov ide o pásavku zemiakovú či vošky. Preto je dôležité vedieť správne zasadiť vlastné zemiaky a eliminovať riziko. Nechcete predsa, aby vaša snaha vyšla nazmar.
Ako správne zasadiť vlastné zemiaky
Kedy je správny termín sadenia?
Termín sadenia závisí najmä od vonkajšej teploty. Ideálny termín je vtedy, keď pominú ranné mrazy a teplota už neklesá pod nulu. Konkrétne to najčastejšie býva koniec apríla a začiatok mája. Niektorí ľudia sadia už v marci alebo začiatkom apríla, no riziko mrazu tam stále je.
Na čo nezabúdať pred sadením?
Na sadenie potrebujete výlučne overené certifikované sadbové zemiaky. Nepoužívajte konzumné zemiaky z obchodu, pretože sú ošetrené prípravkami proti klíčeniu. Neodporúča sa ani sadiť zemiaky z predchádzajúcej úrody, pretože by mohli na novú úrodu preniesť choroby a plesne. Certifikovaná sadba sa pestuje v sterilnej pôde, preto je čistá. Pár dni pred sadením by ste mali nechať vaše sadbové zemiaky naklíčiť. Ideálne je ich v debničke alebo prepravke jemne zasypať zeminou. A následne umiestniť na svetlé miesto s teplotou okolo 10 °C. Keď zemiaky vytvoria zelené klíčky, sú pripravené na sadenie. Zemiaky by ste však nemali sadiť na presne rovnakom mieste, ako predošlé dva roky. Každé dva roky je dôležité miesto na sadenie meniť, aby ste sa vyhli potenciálnym škodcom a chorobám v pôde z predošlých úrod. Na rovnaké miesto sa odporúča vrátiť až po štyroch rokoch.
Správna úprava pôdy pred sadením zemiakov
Zemiaky potrebujú kyprú pôdu bohatú na živiny. Pôdu by ste teda mali zrýľovať, a to dvakrát. Raz na jeseň a druhýkrát na jar pred sadením. Kvôli dostatku živín je nutné pôdu hnojiť, a to tiež ideálne dvakrát. Už pri rýľovaní v jeseni by ste mali použiť hnoj alebo kompost. A pred samotným sadením je najlepšie aplikovať umelé hnojivá priamo do záhonov.
Zemiaky saďte do plytkých brázd, ktoré by od seba mali byť vzdialené aspoň pol metra. Ideálne trochu viac. V samotnej brázde sa zemiaky sadia asi v 30-60 cm rozstupoch od seba. Zemiaky sadíme klíčkami nahor. Hĺbka stačí do 10cm a sadenice následne jemne zahrňte zeminou. Pri sadení môžete použiť aj čiernu fóliu, kde sa sadí len do vyrezaných otvorov. Výhodou je skorší a „čistejší“ zber.
Počas doby pestovania je dobré záhon so zemiakmi aspoň pár krát okopať a odstrániť burinu. Robte to však veľmi zľahka a opatrne. Keď už zemiaky kvitnú, do záhona nezasahujte. V prípade slabej vlahy je dôležité zemiaky pravidelne zalievať. Takto si zabezpečíte takmer istú zdravú a bohatú úrodu zemiakov.