Ako správne pestovať cesnak
Cesnak vysádzame v jesennom období. Ako na to, aby sme mali budúci rok pekný cesnak? Základom je zdravá sadba (nie nejaký pochybný nákup cesnaku a jeho výsadba). Dnes je na trhu množstvo odrôd cesnakov, z ktorých si môžeme vybrať. Pochádzajú z rôznych krajín. V Európe je to hlavne Taliansko, Francúzsko ale najviac boduje Španielsko svojou ideálnou klímou, ktorá je suchá, teplá a navyše bez mrazivej zimy. Pre pestovanie v našich podmienkach sú vhodne napr. odrody
Mojmír (nepaličiak), Štěpán (nepaličiak), Messidrome (nepaličiak), Karel IV. (paličiak), Ivan (paličiak), Václav (paličiak), Gardos (paličiak) a ďalšie.
Cesnaky delíme na dva základne skupiny, a to paličiaky a nepaličiaky. V praxi to znamená, že paličiak nám vytvorí stvol, na konci ktorého je množstvo malých pacibuliek, nepaličiaky vytvoria len listy. Vo všeobecnosti možno povedať, že paličiaky majú dlhšiu skladovateľnosť, ako nepaličiaky. Rozdiely v chuti sú skôr odrodovou záležitosťou.
Čo je teda potrebne urobiť, aby sme mali peknú úrodu?
V prvom rade je potrebné pripraviť sadbu morením. Strúčiky rozoberieme, tie najmenšie nesadíme. Morením cesnaku likvidujeme choroby a škodcov. Moriť môžeme v predstihu, ale strúčiky je potrebné dobre vysušiť, alebo moríme tesne pred výsadbou.
Moríme hlavne:
- proti háďatku cesnakovému (i keď morenie v Sulke má len čiastočný účinok), ale pokiaľ je sadba certifikovaná (UKSUP), výskyt háďatka nie je možný
- proti vlnovníkovi cesnakovému (skladový škodca)
- môžeme ešte urobiť doplnkové morenie na podporenie zakoreňovania, rastu a odolnosti voči nepriaznivým klimatickým podmienkam rastovými stimulátormi
- proti hubovým ochoreniam
Na morenie z dostupných prípravkov sa najlepšie osvedčuje (5%) roztok Sulky počas 4-6 hodín. Moríme už rozdelené hlávky, teda strúčiky. Orientačne potrebujeme cca 1l roztoku na 1kg sadby. Prípadné modrozelené sfarbenie strúčikov počas morenia, kvalitu sadby neznižuje.
Niekedy sa objavia na strúčikoch cesnaku malé bodky a cesnakové strúčiky pomaly zosychajú. Ide o skladového škodcu vlnovníka cesnakového. Roztoče prenikajú pod vrchnú časť suchej šupiny a vyciciavajú šťavy z dužinatej suknice, čo spôsobuje na normálnych bielych cibuliach červené, ružové alebo krémovo-žlté škvrny, čím poškodzujú strúčiky. Silne napadnuté cibule sa vysušujú, pripadne aj hnijú. Morenie v Sulke ho spoľahlivo ničí už po 2 hodinách morenia.
Základné požiadavky pre výber pôdy.
Pre pestovanie cesnaku je vhodných väčšina pôd. Nie je vhodné pestovať cesnak na veľmi ťažkých pôdach a naopak ľahké piesočnaté pôdy sú síce vhodné na pestovanie, avšak cesnak je náročnejší na výživu a vlahu. Najvhodnejšie sú stredne ťažké pôdy s obsahom humusu okolo 5%, na ktorých nebol minimálne 5 posledných rokov pestovaný cesnak.
Cesnak pestujeme v II. trati. Vyžaduje slnečné stanovište bez tieňa, v tieni, zvlášť nepaličiaky, Veľmi skoro políhajú, čo je čiastočne nedostatkom svetla. Pri výbere miesta berieme ohľad i na predplodinu. Medzi nevhodné predplodiny patria všetky plodiny, ktoré sa neskoro zberajú, a teda nie je dostatok času na kvalitnú prípravu pôdy pod cesnak. Nevhodnými predplodinami sú hlavne všetky cibuľoviny a rastliny, ktoré majú rovnakých škodcov a choroby ako cesnak.
Pôdu je potrebné pripraviť 3-4 týždne pred výsadbou. Po predplodine je potrebné čo najskôr vykonať orbu/rýľovanie (min 20-25cm), so zapracovaním viaczložkových bezchloridových hnojív. Dôležité je zapracovanie síranu amónneho, nakoľko je síra jednou zo základných zložiek vytvárajúcich arómu cesnaku a v pôdach jej už býva nedostatok.
Termín výsadby cesnaku určujeme predovšetkým podľa priebehu počasia.
Jesenné odrody vysádzame čo najneskôr – (október – november (príp. december).Vhodným termínom je obdobie, kedy klesne teplota pôdy pod 9°C. Je to aj najúčinnejší spôsob ochrany proti Fuzariu, ktoré sa už pri týchto teplotách nešíri.
Jarné odrody cesnaku vysádzame v rámci možností čo najskôr. Ak počasie dovolí, vysádzať môžeme už vo februári až marci.
Vzdialenosť riadkov volíme predovšetkým s ohľadom na spôsob ošetrovania. Pri ručnom ošetrovaní, sa môže vzdialenosť riadkov zmenšiť na vzdialenosť 25 cm, pri použití mechanizácie volíme riadky až 0.4m až 0,5m. Strúčiky vysádzame v riadku 8-12cm od seba, do hĺbky 8-10cm pod povrch pôdy. Strúčiky vysádzame zásadne podpučím dolu, vyhneme sa tým zdeformovaniu cibulí. Po výsadbe plochu dobre utlačíme alebo povalcujeme, a v prípade, že je dlhodobo sucho, je vhodná i zálievka. Ďalšie agrotechnické zásahy robíme až v nasledujúcom roku.
Gardos
Skorý jesenný paličiak.
Farba šupky je fialová.
Sadíme do hĺbky 8-10 cm.
Pred výsadbou sa odporúča preventívne sadbu namoriť.
Najvhodnejšie sú stredne ťažké pôdy s obsahom humusu okolo 5%.
List je vzpriamený, intenzívne zelený.
Stredne veľké cibule. Usporiadanie strúčikov je radiálne symetrické.
Výrazná a intenzívna vôňa a chuť.
Hustota výsadby je 1 000 až 1 100 kg/ha.
Výsadba: október – december
Zber: máj – jún
Dva týždne pre zberom je potrebné odstrániť kvetenstvo.
Skladovateľnosť: 5 mesiacov
Priemerná hmotnosť cibúľ: 60g
Počet strúčikov: 12
Priemerná hmotnosť strúčikov: 5g
Messidrome
Biely nepaličiak. Cibule majú 8-12 stúčikov. Vysádzame september – november