Užitočné organizmy v záhrade
Škodcov okrem chemických a biologických prípravkov pomáhajú likvidovať užitočné organizmy v záhrade – prirodzení predátory. Jedná sa o náš domáci hmyz, bežne vyskytujúci sa v prírode. Úlohou každého pestovateľa by malo byť vytváranie a podpora biodivezrity, a obmedzovanie silných chemických prípravkov, aby boli tieto organizmy čo najviac zastúpené v záhradách, následkom čoho sa obmedzí výskyt škodcov aj bez použitia chemických prípravkov. Okrem prirodzených predátorov možno do záhrad umelo aplikovať parazitické organizmy, ktoré pomáhajú pri likvidácii škodcov.
Lienka sedembodková
Najznámejším ochrancom nie len ovocných drevín pred voškami je lienka sedembodková. Dospelý jedinec a larvy sa živia predovšetkým voškami. Niektoré druhy aj roztočcami a červcami. Larvy lienok sa vyvíjajú približne 20 dní, počas ktorých dokážu zlikvidovať v priemer 400 vošiek. Mnoho ľudí si larvy pletie so škodcami, keďže sa nijak na dospelého jedinca nepodobajú. Lienka má za sezónu iba jednu generáciu.
Prezimuje v štádiu dospelého jedinca v rôznych úkrytoch alebo obydliach. V posledných rokoch sa v našich oblastiach začala vyskytovať lienka východná, ktorá bola umelo chovaná v rámci biologickej ochrany. Za rok dokáže naklásť lienka východná až 2 000 vajíčok, lienka sedembodková iba 150 a má dve až tri generácie. Jedná sa o invazívny druh, keďže okrem vošiek požiera aj larvy lienky sedembodkovej či zlatoočky obyčajnej. Mierne nebezpečná je aj pre človeka, ktorého môže pohrýzť. Lienka východná je typická prezimovaním v obytných priestoroch a na jeseň sa vo veľkom tlačí do ľudských obydlí. Typická je veľkým počtom bodiek na krovkách.
Zlatoočka obyčajná
Zlatoočka je ďalším významným predátorom vošiek. Jedna larva zlatoočky za svoj vývoj dokáže skonzumovať 200 – 500 kusov vošiek. Za rok má dve generácie. Na prítomnosť zlatoočky upozorňujú malé vajíčka na približne 1 cm dlhej nitke, ktoré visia najmä z listov. Zlatoočka prezimuje v štádiu dospelého jedinca, často krát aj v príbytkoch.
Pestrica pruhovaná
Dospelé pestrice na prvý pohľad pripomínajú osu, jedná sa však o dvojkrídly hmyz. Pestrice sa živia medovicou, ktorú škodlivé organizmy vylučujú. Samička najčastejšie vyhľadáva vošky, do ktorých kolónií kladie 500 – 1 000 vajíčok, kde sa postupne vyvíjajú larvy. Vývoj larvy trvá približne 8 – 15 dní a za tento čas dokáže zničiť 400 – 700 vošiek. Výhodou pestrice je jej schopnosť rozmnožovania sa. Za rok dokáže mať pestrica 5 generácií, čím dokáže zničiť veľké množstvá škodlivých organizmov.
Parazitická osička ( Aphidius colemani)
Parazitická osička dosahuje v dospelosti asi 2 mm. Samice kladú vajíčka jednotlivo do vošiek, ktoré sú v dôsledku vyžierania znehybnené a neskôr zabité. Zo znehybnenej vošky vzniká sivo až hnedo sfarbená múmia, v ktorej prebieha vývoj larvy a kukly parazitickej osičky. Z mumifikovaných vošiek sa po dvoch týždňoch liahne nová generácia osičiek. Jedna samička dokáže naklásť vajíčka až do 300 vošiek . Napadnuté vošky následne vylučujú poplašný feromón, na ktorý reagujú ďalšie vošky padaním na zem, kde väčšina z nich zahynie. Násada parazitických osičiek sa aplikuje pri výskyte vošiek. Preventívna aplikácia nemá zmysel.
Dravý roztoč ( Typhlodromus pyri)
Dravý roztoč bojuje proti škodlivým roztočom v sadoch a vinohradoch. Napadá škodlivé roztoče, predovšetkým roztočca , ktorý vysáva listy, hálkovca a vlnovníkovca spôsobujúcich kučeravosť a plstnatosť listov. Likviduje však aj larvy strapiek a iný drobný hmyz. Pôsobí dlhodobo, ako náhle sa vo vinohrade alebo v sade dostatočne namnoží, udržuje škodcov pod hladinou škodlivosti. Do výsadieb ho aplikujeme v predjarnom období.
Podporiť užitočné organizmy v záhrade je jednoduché, no vyžaduje to istý čas, než sa na danom mieste usídlia a dokážu držať škodcov pod hladinou škodlivosti. Podpora spočíva v používaní biologických prípravkov , ktoré je možné zakúpiť v každom záhradníctve, mať druhovo pestrý trávnik aj s kvitnúcimi bylinami a vysievať kvitnúce zmesi bylín , ktoré tvoria prirodzený domov pre užitočné organizmy. Všetko to však vyžaduje istý čas a trpezlivosť.